Rundrejse i Malaysia med Kuala Lumpur, regnskov og øliv

Storby, regnskov og tropeø - Malaysia i tre verdener
Malaysia er et land, hvor kontrasterne ligger tæt. På denne rundrejse bevæger du dig gennem nogle af landets mest fascinerende landskaber og kulturer, fra Kuala Lumpurs pulserende storbyliv til den dybe stilhed i Taman Negaras regnskov og videre til klart vand og hvide strande ved Redang.
Rejsen begynder i hovedstaden, hvor moderne skyskrabere, farverige templer og livlige markeder skaber en energisk atmosfære. Her får du et første møde med Malaysias mangfoldige kultur og køkken, inden rejsen fortsætter ind i landets ældgamle natur.
I Taman Negara træder du ind i en af verdens ældste regnskove, hvor tætte trækroner, floder og junglestier danner rammen om oplevelser midt i et rigt økosystem. Her bevæger du dig gennem landskaber, der har udviklet sig gennem millioner af år, og hvor naturens lyde fylder luften både dag og nat.
Rejsen afrundes ved kysten på Redang. Her skifter tempoet, og dagene udfolder sig mellem turkisblåt hav, bløde sandstrande og rolige aftener ved vandet. Det er en afslutning, hvor du kan lade indtrykkene fra storby og regnskov falde på plads, mens du nyder et fredfyldt ophold ved havet.
Højdepunkter på turen
Skræddersyet rejse
Bliv inspireret af rejseforslag, hvor hele eller dele af rejsen kan tilpasses.
fra
19.500,-
/person
for to personer der rejser sammen
Inkluderet i rejsen
Fly
Overnatning
Transfers
Aktiviteter
Vi gør dine rejsedrømme til virkelighed
Send os dine ønsker til rejsen, så skræddersyer vi et rejseforslag til dig – helt uforpligtende.

Britta
"Denne rejse giver dig storby, regnskov og tropeø i ét forløb"
Rejsen i billeder
Få en forsmag på, hvad du kan glæde dig til at opleve på denne tur





Forslag til dagsprogram
Dette dagsprogram er sammensat af vores eksperter med indgående kendskab til destinationen. Brug det som inspiration, og lad os tilpasse rejsen til dine drømme.
Kuala Lumpur med de ikoniske Petronas Towers
De farverige trapper op til Batu Caves
Asiatisk tapir i Taman Negara
Afslapning på Redang
Redang set fra luften
Dag 1-2: Afrejse fra Danmark og ankomst til Kuala Lumpur - rejsen begynder
Rejsen starter i Danmark, hvor du går om bord på flyet mod Malaysia. Undervejs bevæger du dig fra Europas køligere klima til Sydøstasiens varme troper, mens landskaber og tidszoner langsomt skifter under dig. Efter et flyskifte fortsætter turen mod Kuala Lumpur, Malaysias pulserende hovedstad.
På andendagen lander du i Kuala Lumpur, hvor du bliver mødt i lufthavnen og kørt til dit hotel i byen. Allerede på vej ind mod centrum begynder kontrasterne at vise sig. Moderne motorveje, grønne bakker og høje bygninger danner rammen om en hovedstad, der er kendt for sin blanding af kulturer og arkitektur.
Når du er ankommet til hotellet, har du resten af dagen til at finde ind i rejsens tempo. Måske tager du en rolig gåtur i området omkring hotellet, hvor duften fra gadekøkkener og små restauranter fylder luften. Det er et første møde med Malaysia, hvor nye lyde, farver og smage sætter scenen for de oplevelser, der venter i dagene frem.
Detaljer om dagen
Prisoversigt
Fra-priser pr. person baseret på to personer der rejser sammen og bor i delt dobbeltværelse.
Marts - juni
Dobbeltværelse
19.500,-
Juli - august
Dobbeltværelse
24.000,-
September - oktober
Dobbeltværelse
19.500,-
Hvad er inkluderet i prisen?
Flyrejse fra Danmark til Kuala Lumpur, Malaysia t/r inkl. indtjekket bagage, skatter og afgifter
Lufthavnstransfer i Kuala Lumpur
3 nætter på hotel i Kuala Lumpur
Halvdagsudflugt i Kuala Lumpur
Transfer fra Kuala Lumpur til Taman Negara
Bådtransfer fra Labu Sentral til Mutiara Taman Negara
3 nætter med helpension på Mutiara Taman Negara (ingen frokost på ankomstdagen)
Ture/udflugter med engelsktalende naturguide i Taman Negara, som beskrevet i dag-til-dag programmet
Entréer og parkudgifter til programmet
Transfer fra Taman Negara til Kuala Terengganu eller Merang
Bådtransfer fra Kuala Terengganu eller Merang til Redang Island
6 nætter på hotel på Redang Island inkl. morgenmad
Transfer fra Redang Island til Kuala Terengganu eller Merang
Transfer fra Kuala Terengganu eller Merang til lufthavnen i Kuala Terengganu
Flyrejse Kuala Terengganu-Danmark inkl. skatter og afgifter
Bidrag til Rejsegarantifonden
Rejse- og afbestillingsforsikring
Indkvarteringer, ture og transfer, der ikke er nævnt i programmet
Forplejning medmindre andet er oplyst
Drikkepenge medmindre andet er oplyst
Redang Marine Park Conservation Fee 30 MYR (ca. kr. 45) pr. person.
Hotelskat på 10 MYR pr. værelse pr. nat. Betales ved ankomst til hotellet
Pahang Substainable Tax på 3 MYR pr. værelse pr. nat betales ved ankomst til hotellet i Taman Negara
Evt. visum/indrejsetilladelse
Vaccinationer (Kontakt egen læge. Du får 15 % rabat hos Danske Lægers Vaccinations Service ved fremvisning af et rejsebevis fra MyPlanet. Læs mere her)
Så nemt er det at skræddersy en rejse
Fortæl om dine ønsker
Så kontakter vi dig for at få styr på alle detaljer.
Modtag et tilbud
Vi sender dig et skræddersyet tilbud baseret på dine ønsker.
Tilpas tilbuddet
Vi tilpasser tilbuddet sammen med dig, indtil du er tilfreds.
Bestil rejsen
Når du er tilfreds, betaler du depositum, og vi bestiller det hele.
Klar til afrejse
Nærmere afrejse betaler du restbeløb, og vi sender alle rejsedokumenter til dig.
Ofte stillede spørgsmål
Få svar på spørgsmål om denne rejse
Du starter med storbyoplevelser i Kuala Lumpur, fortsætter til Taman Negara med guidede naturoplevelser og slutter med flere afslappende dage på Redang.
Du har 3 nætter med helpension i Taman Negara, udflugter med engelsktalende naturguide, entréer samt oplevelser som blandt andet canopy walking og besøg hos Orang Asli som beskrevet i programmet.
Du har transfer mellem Kuala Lumpur, Taman Negara, Kuala Terengganu eller Merang og videre med båd til Redang, så rejsen hænger praktisk sammen fra stop til stop.
Du får flere dage med fri tid til strand, badning og mulighed for snorkling, dykning og island hopping i klart vand omgivet af marineliv.
Du har udvalgte udflugter og transporter inkluderet, men også god tid på egen hånd i både Kuala Lumpur, Taman Negara og på Redang.
Viser 4 / 5 resultater
Lignende rejser
Ikke sikker på denne tur? Måske vil du synes om en af disse rejser.
Dyk ned i vores blogunivers
Lad dig inspirere af rejseberetninger og guides fra vores eksperter og rejsende
Derfor skal du rejse med MyPlanet
Mere end en ferie
Siden 1963 har vi skabt rejser med fokus på oplevelser, nærvær og minder, du tager med dig videre.
Eksperter på området
Vores eksperter har selv rejst på vores destinationer og ved, hvilke oplevelser du ikke må gå glip af.
Personlig rådgivning
Du bliver matchet med en rejserådgiver, der forstår dine behov og sammensætter netop din drømmerejse.
Tryghed hele vejen
Vi er med dig hele vejen før, under og efter rejsen, så du kan fokusere på det vigtigste: at nyde oplevelsen.














