Rejse

Rundrejse i Malaysia med Kuala Lumpur, regnskov og øliv

Taman Negara
Intro

Storby, regnskov og tropeø - Malaysia i tre verdener

Malaysia er et land, hvor kontrasterne ligger tæt. På denne rundrejse bevæger du dig gennem nogle af landets mest fascinerende landskaber og kulturer, fra Kuala Lumpurs pulserende storbyliv til den dybe stilhed i Taman Negaras regnskov og videre til klart vand og hvide strande ved Redang.

Rejsen begynder i hovedstaden, hvor moderne skyskrabere, farverige templer og livlige markeder skaber en energisk atmosfære. Her får du et første møde med Malaysias mangfoldige kultur og køkken, inden rejsen fortsætter ind i landets ældgamle natur.

I Taman Negara træder du ind i en af verdens ældste regnskove, hvor tætte trækroner, floder og junglestier danner rammen om oplevelser midt i et rigt økosystem. Her bevæger du dig gennem landskaber, der har udviklet sig gennem millioner af år, og hvor naturens lyde fylder luften både dag og nat.

Rejsen afrundes ved kysten på Redang. Her skifter tempoet, og dagene udfolder sig mellem turkisblåt hav, bløde sandstrande og rolige aftener ved vandet. Det er en afslutning, hvor du kan lade indtrykkene fra storby og regnskov falde på plads, mens du nyder et fredfyldt ophold ved havet.

Højdepunkter på turen

Skræddersyet rejse

Bliv inspireret af rejseforslag, hvor hele eller dele af rejsen kan tilpasses.

15 dage

fra

19.500,-

/person

for to personer der rejser sammen

Inkluderet i rejsen

Fly

Overnatning

Transfers

Aktiviteter

Vi gør dine rejsedrømme til virkelighed

Send os dine ønsker til rejsen, så skræddersyer vi et rejseforslag til dig – helt uforpligtende.

Britta

Britta

"Denne rejse giver dig storby, regnskov og tropeø i ét forløb"

Rejsen i billeder

Få en forsmag på, hvad du kan glæde dig til at opleve på denne tur

Ankomst til Redang
Svømmetur i vandet ud for Redang
Oplev havskildpadder ved Redang
Tag på et eventyr i Taman Negara
Næsehornsfugl i Taman Negara
Dagsprogram

Forslag til dagsprogram

Dette dagsprogram er sammensat af vores eksperter med indgående kendskab til destinationen. Brug det som inspiration, og lad os tilpasse rejsen til dine drømme.

Dag 1-2 / 15
Kuala Lumpur med de ikoniske Petronas Towers
De farverige trapper op til Batu Caves
Asiatisk tapir i Taman Negara
Afslapning på Redang
Redang set fra luften

Kuala Lumpur med de ikoniske Petronas Towers

De farverige trapper op til Batu Caves

Asiatisk tapir i Taman Negara

Afslapning på Redang

Redang set fra luften

Dag 1-2: Afrejse fra Danmark og ankomst til Kuala Lumpur - rejsen begynder

Rejsen starter i Danmark, hvor du går om bord på flyet mod Malaysia. Undervejs bevæger du dig fra Europas køligere klima til Sydøstasiens varme troper, mens landskaber og tidszoner langsomt skifter under dig. Efter et flyskifte fortsætter turen mod Kuala Lumpur, Malaysias pulserende hovedstad.

På andendagen lander du i Kuala Lumpur, hvor du bliver mødt i lufthavnen og kørt til dit hotel i byen. Allerede på vej ind mod centrum begynder kontrasterne at vise sig. Moderne motorveje, grønne bakker og høje bygninger danner rammen om en hovedstad, der er kendt for sin blanding af kulturer og arkitektur.

Når du er ankommet til hotellet, har du resten af dagen til at finde ind i rejsens tempo. Måske tager du en rolig gåtur i området omkring hotellet, hvor duften fra gadekøkkener og små restauranter fylder luften. Det er et første møde med Malaysia, hvor nye lyde, farver og smage sætter scenen for de oplevelser, der venter i dagene frem.

Detaljer om dagen

Priser

Prisoversigt

Fra-priser pr. person baseret på to personer der rejser sammen og bor i delt dobbeltværelse.

Marts - juni

Dobbeltværelse

19.500,-

Juli - august

Dobbeltværelse

24.000,-

September - oktober

Dobbeltværelse

19.500,-

Hvad er inkluderet i prisen?

 

  • Flyrejse fra Danmark til Kuala Lumpur, Malaysia t/r inkl. indtjekket bagage, skatter og afgifter

  • Lufthavnstransfer i Kuala Lumpur

  • 3 nætter på hotel i Kuala Lumpur

  • Halvdagsudflugt i Kuala Lumpur

  • Transfer fra Kuala Lumpur til Taman Negara

  • Bådtransfer fra Labu Sentral til Mutiara Taman Negara

  • 3 nætter med helpension på Mutiara Taman Negara (ingen frokost på ankomstdagen)

  • Ture/udflugter med engelsktalende naturguide i Taman Negara, som beskrevet i dag-til-dag programmet

  • Entréer og parkudgifter til programmet

  • Transfer fra Taman Negara til Kuala Terengganu eller Merang

  • Bådtransfer fra Kuala Terengganu eller Merang til Redang Island

  • 6 nætter på hotel på Redang Island inkl. morgenmad

  • Transfer fra Redang Island til Kuala Terengganu eller Merang

  • Transfer fra Kuala Terengganu eller Merang til lufthavnen i Kuala Terengganu

  • Flyrejse Kuala Terengganu-Danmark inkl. skatter og afgifter

  • Bidrag til Rejsegarantifonden

  • Rejse- og afbestillingsforsikring

  • Indkvarteringer, ture og transfer, der ikke er nævnt i programmet

  • Forplejning medmindre andet er oplyst

  • Drikkepenge medmindre andet er oplyst

  • Redang Marine Park Conservation Fee 30 MYR (ca. kr. 45) pr. person.

  • Hotelskat på 10 MYR pr. værelse pr. nat. Betales ved ankomst til hotellet

  • Pahang Substainable Tax på 3 MYR pr. værelse pr. nat betales ved ankomst til hotellet i Taman Negara

  • Evt. visum/indrejsetilladelse

  • Vaccinationer (Kontakt egen læge. Du får 15 % rabat hos Danske Lægers Vaccinations Service ved fremvisning af et rejsebevis fra MyPlanet. Læs mere her)

Så nemt er det at skræddersy en rejse

Fortæl om dine ønsker

Så kontakter vi dig for at få styr på alle detaljer.

Modtag et tilbud

Vi sender dig et skræddersyet tilbud baseret på dine ønsker.

Tilpas tilbuddet

Vi tilpasser tilbuddet sammen med dig, indtil du er tilfreds.

Bestil rejsen

Når du er tilfreds, betaler du depositum, og vi bestiller det hele.

Klar til afrejse

Nærmere afrejse betaler du restbeløb, og vi sender alle rejsedokumenter til dig.

FAQ

Ofte stillede spørgsmål

Få svar på spørgsmål om denne rejse

Du starter med storbyoplevelser i Kuala Lumpur, fortsætter til Taman Negara med guidede naturoplevelser og slutter med flere afslappende dage på Redang.

Du har 3 nætter med helpension i Taman Negara, udflugter med engelsktalende naturguide, entréer samt oplevelser som blandt andet canopy walking og besøg hos Orang Asli som beskrevet i programmet.

Du har transfer mellem Kuala Lumpur, Taman Negara, Kuala Terengganu eller Merang og videre med båd til Redang, så rejsen hænger praktisk sammen fra stop til stop.

Du får flere dage med fri tid til strand, badning og mulighed for snorkling, dykning og island hopping i klart vand omgivet af marineliv.

Du har udvalgte udflugter og transporter inkluderet, men også god tid på egen hånd i både Kuala Lumpur, Taman Negara og på Redang.

Viser 4 / 5 resultater

Lignende rejser

Ikke sikker på denne tur? Måske vil du synes om en af disse rejser.

Dyk ned i vores blogunivers

Lad dig inspirere af rejseberetninger og guides fra vores eksperter og rejsende

Derfor skal du rejse med MyPlanet

Mere end en ferie

Siden 1963 har vi skabt rejser med fokus på oplevelser, nærvær og minder, du tager med dig videre.

Eksperter på området

Vores eksperter har selv rejst på vores destinationer og ved, hvilke oplevelser du ikke må gå glip af.

Personlig rådgivning

Du bliver matchet med en rejserådgiver, der forstår dine behov og sammensætter netop din drømmerejse.

Tryghed hele vejen

Vi er med dig hele vejen før, under og efter rejsen, så du kan fokusere på det vigtigste: at nyde oplevelsen.

Få inspiration og rejsetilbud i din indbakke

Tilmeld dig vores nyhedsbrev, og modtag ugentlige rejsetips, nyheder og gode tilbud.

CVR nr.: 15635290 – Rejsegarantifonden: 0795


© 2026 MyPlanet Denmark A/S

CVR nr.: 15635290 – Rejsegarantifonden: 0795

© 2026 MyPlanet Denmark A/S